Odgrzybianie

Proces rozwoju grzybów-pleśni w murach jest stosunkowo wolny, ale konsekwentny. W początkowym okresie rozwoju zarodniki są mało widoczne. Na ścianach najczęściej pojawiają się przy zwiększonej wilgotności pomieszczenia. Po wysuszeniu pomieszczenia i braku wilgotności przez dłuższy czas zarodniki pleśni zasychają i są mało widoczne. Jesli wilgotność ponownie wzrośnie, zarodniki pojawią się ponownie, ale już w większych rozmiarach i zwiększonej ilości.

Osoby długotrwałe przebywające w pomieszczeniach zagrzybionych zapadają na rozmaite, często nieuleczalne schorzenia (zapalenie dróg oddechowych, migrena, astma oskrzelowa, gościec stawowy i niektóre schorzenia układu krążenia i układu pokarmowego). Dlatego też problem ten nie powinien być lekceważony. Wczesne rozpoznanie i zwalczanie pozwala na uniknięcie wielu schorzeń zdrowotnych. Ponadto zmniejsza zakres uszkodzeń konstrukcji budynku (rozkład zapraw tynkarskich, cegły i innych materiałów).

Zakład Usług Wielobranżowych Bogdan Pawlak przyjmuje zlecenia na odgrzybianie małych fragmentów ścian w mieszkaniach i domach po duże obiekty przemysłowe i obiekty specjalne czy nietypowe.